Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem. 

Urgentní
akce

© Amnesty International

  Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...

Připojit se k petici:

Souhlasím se zpracováním osobních údajů podle zásad o ochraně a zpracování osobních údajů Adresátům petice zasíláme pouze křestní jméno a první písmeno příjmení signatářů, bez jakýchkoliv kontaktních údajů.

Celé znění on-line petice, kterou posíláme adresátům.

Adresáti

  • Generální prokurátorka, Diana Salazar

Požadujeme

  • Nezávislé prošetření útoku proti Leonele Moncayo a její rodině.
  • Postavení odpovědných osob před spravedlivý soud.
  • Zajištění dostatečné ochrany pro dětské obránce lidských práv a klimatu.


nalezeno 470 výsledků:

  Případ publikován 14.5.2014

Nigérie: vraťte nám naše dívky!

14. dubna 2014 unesli členové radikální islamistické skupiny Boko Haram více než 250 studentek gymnázia v severonigerijském městě Chibok. Většině dívek ještě nebylo ani 18 let. Některým z unesených se podařilo utéct, většina z nich ale zůstává pohřešovaná. Boko Haram hrozí, že dívky prodají jako sexuální otrokyně nebo je nuceně provdají. Pravděpodobně je ale nakonec budou chtít vyměnit za vězněné členy svojí organizace.

  Případ publikován 30.4.2014

Bití do obličeje, nedostatek jídla, zákaz nošení muslimského šátku - takhle se mučí v Uzbekistánu

Dilorom Abdukadirová si odpykává osmnáctiletý trest v taškentském vězení pro ženy v Uzbekistánu. Dilorom byla zatčena v lednu 2010 po návratu do své vlasti, kde se měla opět setkat se svým manželem a dětmi. Ze země utekla v roce 2005 v návaznosti na události v Andizhanu, kde zemřely stovky lidí, včetně žen a dětí. Během pokojné demonstrace tehdy začaly bezpečnostní síly střílet na neozbrojené demonstranty. V dubnu 2010 byla Dilorom odsouzena soudem, který nejednal v souladu s mezinárodními normami pro spravedlivý soud. Dilorom je údajně od počátku ve vazbě mučena a její rodina se obává o její bezpečnost. Amnesty International považuje Dilorom Abdukadirovou za vězenkyni svědomí a domnívá se, že všechna obvinění proti ní vznesená jsou jen záminkou, jak ji potrestat za uplatňování práva na svobodu pokojného shromažďování a projevu.

  Případ publikován 30.4.2014

Dilorom Abdukadirova sentenced to 18 years for participating in peaceful protest

Dilorom Abdukadirova, a prisoner of conscience, is serving an 18-year sentence in Tashkent Women’s Prison, Uzbekistan. She was imprisoned after she returned to Uzbekistan in January 2010 to be reunited with her husband and children. She had fled the country after the events in Andizhan in 2005 when hundreds of individuals, including women and children, were killed when security forces opened fire on mostly unarmed demonstrators. In April 2010 Dilorom Abdukadirova was sentenced in a trial that violated international fair trial standards and she was allegedly subjected to torture and other ill-treatment while in pre-trial detention. Her brothers and sisters fear that she is again ill-treated in prison. Amnesty International considers that Dilorom Abdukadirova is a prisoner of conscience and that the charges against her have been brought to punish her for peacefully exercising her right to freedom of peaceful assembly and expression.

  Případ publikován 29.4.2014

ČESKÁ REPUBLIKA NESMÍ MLČET K PORUŠOVÁNÍ LIDSKÝCH PRÁV V ČÍNĚ

Amnesty International jako organizace, která se mnoho desetiletí zabývá porušováním lidských práv v Číně, je zklamána textem tiskového prohlášení Ministerstva zahraničí České republiky (MZV ČR) a Čínské lidové republiky (ČLR) vydaného dne 29. 4. 2014. V prohlášení stojí, že „Obě strany znovu potvrdily úsilí ve věci podpory a ochrany lidských práv na základě rovnocennosti a vzájemného respektu.“ Z informací, které má Amnesty International k dispozici, je přitom zcela zřejmé, že v ČLR dochází k porušování lidských práv v obrovské míře a nic nenaznačuje, že by vláda ČLR usilovala o změnu tohoto stavu.

  Případ publikován 9.4.2014

Tisíc mrtvých, statisíce uprchlíků. Pomozme zastavit násilí ve Středoafrické republice.

Středoafrickou republikou otřásají nepokoje. Stojí za nimi neshody mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou. V zemi proti sobě aktuálně bojují příslušníci muslimského hnutí Séléka a křesťanské jednotky anti-Balaka. Boje mají jak náboženský, tak politický rozměr. Středoafrická republika totiž v březnu zažila 2013 převrat, za nímž stálo muslimské hnutí Séléka. Jeho vůdce, Michel Djotodia, se tak stal prvním muslimským prezidentem jinak převážně křesťanské země. Před několika měsíci se jednotky muslimského hnutí Séléka začaly stahovat na sever země, přičemž začaly masakrovat nevinné civilisty. Křesťanské jednotky anti-Balaka začaly na oplátku útočit na muslimské komunity. Prezident pod nátlakem mezinárodního společenství v lednu 2014 odstoupil. To už bylo v zemi minimálně 1000 obětí. V místech největších konfliktů již operují francouzské jednotky Sangaris a síly Africké unie MISCA. Situace je však natolik vyhrocená, že musí neodkladně zasáhnout mezinárodní společenství, jinak podle OSN situace přeroste v genocidu.

  Případ publikován 9.4.2014

Help stop unnecessary violence in the Central African Republic

A Muslim exodus of historic proportions is taking place before our eyes, leaving civilians in desperate need for protection and humanitarian assistance. In the Central African Republic, a new surge of violence in their civil war has resulted in thousands of deaths and hundreds of thousands of refugees fleeing the country. The conflict stems from both religious tensions between the minority Muslim and majority Christian communities, but also has political aspects. In March 2013, the nation underwent a coup, after which the first Muslim president, Michel Djotodia, came to power in the predominantly Christian country. By 2014, under significant international pressure, the President resigned. However, the conflict continues. Our research and various reports including the latest report of the UN Secretary General to the UN Security Council indicate that the anti-balaka militias are increasingly becoming organized and the Séléka forces are regrouping in the northeast of the Central African Republic (CAR). This is further compounded with increased proliferation of arms and weapons into the country in breach of the UNSC arms embargo.

  Případ publikován 8.4.2014

Řecko: Žena a její synovec brutálně napadeni v centru města

V srpnu 2012 a lednu 2013 se ve městě Etoliko na západě Řecka odehrála série rasově motivovaných útoků namířených proti zdejší romské komunitě. Útoky organizovali místní obyvatelé údajně na popud členů řecké krajně pravicové politické strany Zlatý úsvit. Lidé Romy napadli v jejich domech, poničili majetek a některé z nich zranili. Další raději utekli a domů se kvůli obavám o svou bezpečnost vrátili až o několik měsíců později.

  Případ publikován 2.4.2014

Od roku 2008 ve vězení kvůli praktikování Falun Gong

Čchen Čen-pching zadrželi v roce 2008 kvůli praktikování Falun Gong. I přes opakované snahy právníka ji její rodina neviděla od roku 2009. Ve vězení jí hrozí mučení nebo další špatné zacházení. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí uvězněnou pouze za uplatňování práva na svobodu projevu a vyznání.

  Případ publikován 26.3.2014

Venezuelou otřásají protivládní protesty, zbytečně umírají lidé

Ve Venezuele od začátku února 2014 probíhají násilné střety mezi protivládní opozicí a vládními bezpečnostními složkami. Výsledkem je několik desítek mrtvých a stovky zraněných. Amnesty International je přesvědčena, že vláda i opozice se musí okamžitě zavázat k dodržování základních lidských práv.

  Případ publikován 26.3.2014

Unnecessary Violence in Venezuelan Protests

Since the beginning of February, 2014, ongoing clashes in Venezuela between anti-government opposition and government security forces has resulted in several dozen deaths and hundreds of injuries. Amnesty International believes that the government and the opposition must immediately commit to respect fundamental human rights.

13334353637383940414243444547

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...