Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.

akce
© Getty/SOPA Images
Rusko
Kritik režimu Vladimira Putina a ruské vojenské agrese na Ukrajině odsouzen k 25 letům vězení. Pomůžete?
Více informací...

akce

akce
nalezeno 436 výsledků:

Případ publikován 5.8.2011
Human Rights Activist Jailed for Oppositionist Activities
Ales Bialiatski is a well-known activist and leader of the Human Rights Center Viasna. His organization was derecognized by the Belarusian authorities in 2003, forcing the organization to maintain their finances outside of the country. Bialiatski was arrested in 2011 and imprisoned after unfair trials regarding "concealment of income on a large scale." Amnesty International considers him to be a prisoner of conscience whose detention is politically motivated and intended to obstruct his legitimate work as a human rights defender.

Případ publikován 30.8.2010
Na 6 let do vězení za natočení dokumentu
Tibetský filmař Dhondup Wangčchen byl v březnu 2008 uvězněn za natáčení filmového dokumentu o pohledu Tibeťanů na olympijské hry 2008 v Pekingu, na Tibet i dalajlamu. Po ročním zadržení bez jakéhokoliv obvinění byl tajně odsouzen k šesti letům vězení.

Případ publikován 30.8.2010
Sentenced to 6 years for a documentary
Tibetan film-maker Dhondup Wangchen has been imprisoned for "inciting separatism". He was detained in March 2008 for his involvement in making a documentary film about Tibetan attitudes towards the Beijing Olympics and the Dalai Lama. After a year of detention, he was secretly sentenced to 6 years in prison.

Případ publikován 9.7.2010
Íránská žena odsouzena k trestu smrti ukamenováním
Sakíne Mohammadi Aštíaníová, Íránka odsouzená k trestu smrti ukamenováním za nevěru a podíl na vraždě manžela, čehož se ale podle svých slov nedopustila. Vlna mezinárodních protestů ji alespoň dočasně uchránila před krutou smrtí ukamenování. Poprava jí ale stále hrozí.

Případ publikován 21.6.2010
3 roky vězení a zákaz advokátní praxe za lidskoprávní činnost
Muhannad al-Hassání byl trestním soudem v Damašku v roce 2009 po netransparentním procesu odsouzen na 3 roky vězení za svou lidskoprávní činnost. Syrská advokátní komora mu navíc zakázala doživotně vykonávat advokátní praxi. Al-Hassání je zakladatelem organizace Sawasiyah, která monitoruje a publikuje případy porušování lidských práv syrskými úřady. Jako právní zástupce rovněž obhajoval řadu politických vězňů a vězňů svědomí.

Případ publikován 1.2.2008
Na 10 let do vězení za e-mail do zahraničí
Š´ Tchao, novinář deníku Dangdai Shang Bao, si odpykává desetiletý trest vězení. V roce 2004 byl zatčen kvůli e-mailu, který poslal do zahraničí. Popsal v něm instrukce čínské vlády, jakým způsobem mají novináři psát o 15. výročí zásahu na náměstí Tchien-an-men. Čínské úřady ho za to obvinily z „vyzrazení státního tajemství do zahraničí“.