Urgentní akce

Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem. 

nalezeno 380 výsledků:

  Případ publikován 9.6.2016

Ne v mém telefonu!

Demokratická republika Kongo (DRC) vyprodukuje nejméně 50% světového kobaltu, který je součástí řady typů baterií do mobilů, tabletů, laptopů, fotoaparátů a dalších přenosných elektronických zařízení. V tamních dolech těží surovinu i sedmileté děti. Nadnárodní společnosti musí přiijmout zodpovědnost za těžbu surovin, ze kterých jsou vyráběny jejich výrobky, a to v celém svém procesu včetně konkrétních kroků ke zlepšení pracovních podmínek lidí, kteří pracují v jejich dodavatelských řetězcích.

  Případ publikován 30.5.2016

Syřané vráceni z Řecka svévolně zadrženi!

Skupina dvanácti syrských uprchlíků, včetně čtyř dětí, je už od 27. dubna 2016 svévolně držena v detenci v táboře Düziçi. Od podepsání dohody mezi EU a Tureckem byli jedněmi z prvních, kteří byli z Řecka dobrovolně navráceni do Turecka. Někteří z nich mají zdravotní problémy, které nejsou adekvátně léčeny.

  Případ publikován 27.4.2016

Omán: Umělec ve vězení za kritiku vlády

Ománský básník, spisovatel, filmový kritik a ochránce lidských práv Abdulláh Habíb byl zadržen a uvězněn ve vazbě zpravodajské služby v hlavním městě Maskatu 15. dubna. Odepřeli mu jakýkoli přístup k rodině nebo právníkovi. Amnesty International ho považuje za vězně svědomí a vyzývá k jeho okamžitému a bezpodmínečnému propuštění.

  Případ publikován 25.4.2016

Rusko: Podpořte ruskou právničku Darju Poljudovou!

Aktivistka a bloggerka Darja Poljudová je v Krasnodarsku v jižním Rusku dobře známá svými pouličními akcemi a online aktivismem. Je hlasitou kritičkou ruské vlády, zejména pokud jde o politiku vůči Ukrajině. Byla několikrát zadržena, a to i na několik dní, za své pokojné pouliční protesty proti okupaci Krymu a ruské účasti v ozbrojeném konfliktu na východní Ukrajině. Kvůli těmto zadržením přišla o několik svých pracovních míst a nemohla pracovat jako právnička.

  Případ publikován 25.4.2016

Rusko: Podpořte obviněnou Natálii Šarinovou!

Natálie Šarinová, ředitelka státní Knihovny ukrajinské literatury v Moskvě, byla obviněna z „podněcování nenávisti a nepřátelství“ a hrozí jí až pět let vězení. Prý byla v knihovně nalezena „extremistická literatura“. V hromadě knih, které ještě nebyli zařazeny a tím pádem nedostupné veřejnosti, našli údajně vyšetřovatelé knihy ukrajinského nacionalisty Dmitrije Korčinského (podle Natálie ji do skladu podstrčili).

  Případ publikován 25.4.2016

Rusko: Pomozte ruskému aktivistovi Dadinovi z vězení!

Aktivista Ildar Dadin byl 7. prosince 2015 odsouzen k třem letům vězení za „opakované porušování zákona o veřejných shromážděních“ (Článek 212.1 Trestního zákoníku Ruské federace). Ildar Dadin se stal prvním člověkem odsouzeným na základě tohoto nově představeného článku v trestním zákoníku (červenec 2014).

  Případ publikován 10.4.2016

Phyoe Phyoe Aung: Tváří v tvář dlouhému trestu za studentský protest

Vedla protest proti nově přijatému zákonu o vzdělání, které omezuje akademickou svobodu. Phyoe Phyoe Aung je sedmadvacetiletá žena, generální tajemnice Barmské studentské unie - All Burma Federation Student Union (ABFSU). V únoru 2015 organizovala studentská unie pochod napříč zemí, který měl končit v Yangonu. Studenty ale zastavili při opouštění Letpadanu v centrální Barmě. Vyjednávání přerušila policie, která začala aktivisty včetně Aung bít. Okolo sta protestujících bylo zadrženo za různé trestné činy (např. nezákonné sdružování nebo vzpouru). Přinejmenším 70 odsouzených včetně Aung zůstává ve vězení a hrozí jim trest odnětí svobody na devět let.

  Případ publikován 6.4.2016

Saúdská Arábie: Dostaňme novináře z vězení!

Alá Brindží, novinář ze Saúdské Arábie, byl odsouzen za odpadlictví a další absurdní trestné činy kvůli svým příspěvkům na Twitteru. Zvláštní trestní soud v Rijádu je orgánem pro boj s terorismem, ale zároveň potírá i jakoukoliv opozici, jakou představují aktivisté bojující za lidská práva nebo menšinové náboženské komunity.

  Případ publikován 25.3.2016

Vězněná tibetská žena je v ohrožení nedobrovolného lékařského zákroku

Mladá tibetská žena Dolma Tso byla uvězněna kvůli manipulaci s tělem upáleného mrtvého muže. Nyní hrozí, že bude proti své vůli podrobena lékařským zákrokům, které by mohly ohrozit její zdravotní stav.

  Případ publikován 8.3.2016

Pomozte tibetskému bloggerovi Druklovi z vězení!

Mladého tibetského autora a bloggera Drukla odsoudili ke třem letům vězení. O jeho osobu má čínská policie zájem již od roku 2010, kdy se začal zabývat politikou menšin v Číně a psát články.

116171819202122232425262739

Art For Amnesty - obrazy k prodeji

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...