Urgentní akce
Amnesty International sleduje případy lidí, kteří jsou pronásledováni, nespravedlivě vězněni nebo v přímém ohrožení života. Petice, urgentní akce a tlak na vládní představitele vedou k jejich propuštění nebo zlepšení podmínek. Můžeme iniciovat vyšetřování v případech, které místní úřady dosud ignorovaly. Výjimkou nejsou ani situace, kdy daná země začne na náš podnět problém řešit systematicky a jeden případ tak ovlivní tisíce dalších. Každý třetí případ, na kterém Amnesty pracuje, končí úspěchem.
akce
© Amnesty International
Ekvádor
Dívka z Ekvádoru kvůli svým aktivitám na ochranu přírody čelí výhrůžkám. Zastaňte se jí podpisem petice
Více informací...
akce
akce
nalezeno 485 výsledků:
Případ publikován 12.3.2018
Zastavme detenci a obchodování s uprchlíky a migranty v Libyi
Mučení, držení v detenci, vykořisťování a znásilňování je pro mnohé uprchlíky a migranty v Libyi každodenní otřesnou realitou. Nicméně místo toho, aby toto týrání ukončila, pomáhá Evropa Libyi v tomto pekle lidi zadržovat.
Případ publikován 22.2.2018
Zastánce školní výuky v tibetštině už dva roky ve vazbě
Taši Wangčuk, vězeň svědomí, kterého v lednu 2016 zatkla policie kvůli podezření z „podněcování k separatismu“, je stále ve vazbě bez jakéhokoli přístupu ke své rodině. V soudním řízení, které se konalo v lednu 2018, nedošlo k vydání rozsudku. A tak Taši nadále čelí trestu až 15 let vězení.
Případ publikován 7.2.2018
Propusťte aktivistu Ojuba Titijeva!
Dne 9. ledna policie svévolně zatkla čečenského obránce lidských práv Ojuba Titijeva. Byl držen v izolaci několik hodin a zůstává ve vazbě kvůli křivému obvinění z držení drog. Pokud by byl odsouzen, mohl by čelit až deseti letům vězení. Je vězněm svědomí a musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěn.
Případ publikován 2.2.2018
Mladé studentce hrozí deportace do Afghánistánu - země, kterou nikdy ani nenavštívila
Osmnáctiletá studentka afghánského původu Taibeh Abbasiová je v bezprostředním ohrožení deportace do Afghánistánu, země, ve které nikdy nebyla. Navzdory rostoucímu počtu civilních obětí v zemi, je Kábul podle Norska bezpečným místem pro návrat. V případě deportace do válkou rozpolceného Afghánistánu by byla Taibeh Abbasiová vystavena riziku vážného porušování lidských práv.
Případ publikován 22.1.2018
Barma/Myanmar: Novináři odsouzeni na 7 let za držení dokumentů
Dva novináři byli v souvislosti se svou pracovní činností odsouzeni na 7 let ve vězení. Oba musí být okamžitě a bezpodmínečně propuštěni a obvinění vůči nim musí být stažena.
Případ publikován 10.1.2018
Sýrie: Pomozte evakuovat 529 zraněných z Ghúty!
Pouze 29 z 558 pacientů čekajících na evakuaci kvůli nutné léčbě v obléhané východní Ghútě bylo evakuováno a přemístěno do nemocnic v Damašku. Zbývajících 529 pacientů stále čeká na potřebnou lékařskou péči.
Případ publikován 17.12.2017
Zastavme zadržování uprchlíků na řeckých ostrovech
Tisíce žen, dětí a mužů, kteří hledali ochranu v Evropě, jsou na řeckých ostrovech drženi v detenčních centrech a dalších zařízeních sponzorovaných Evropskou unií. Podmínky, ve kterých žijí, se zhoršují každým dnem. Jsou nuceni zůstat ve špinavých, přeplněných táborech a mnoho z nich spí trvale v letních stanech nebo přímo na zemi. S přicházející zimou není času nazbyt. Loni tyto podmínky zaplatilo několik lidí životem. Bezpečnost žen, mužů a dětí je i letos v ohrožení.
Případ publikován 6.12.2017
Egypt: Zastavte tvrdé zákroky proti LGBT+ komunitě
Počet osob, které byly díky své sexuální orientaci zadrženy egyptskými úřady, se zvýšil na 76, z toho minimálně 32 osob bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody od šesti měsíců do šesti let.
Případ publikován 24.11.2017
Severokorejské matce s dítětem hrozí vyhoštění
Lee Su-jung (24 let) a její syn (4 roky) jsou zadrženi v čínském Šen-jangu společně s dalšími 8 Severokorejci. Hrozí jim vrácení zpět do Severní Koreje. Tam můžou být pronásledovaní, mučení nebo dokonce popraveni!
Případ publikován 16.10.2017
Tádžikistán: Stop mučení obránce lidských práv
Buzurgmekhr Jorov, právník v oblasti lidských práv, vykonává politicky motivovaný trest 28 let odnětí svobody. Údajně denně podstupuje pravidelné bití – doprovázené výhružkami, urážkami a obtěžováním – pracovníky v zadržovacím středisku. Buzurgmekhru Jorovi nadále hrozí mučení a další špatné zacházení.